giriş notu

Günümüzde şirketler ince eleyip sık dokumadan yatırım yapmıyor. Hiçbir yayın kuruluşu iki yıl sonra tüm donanımını sil baştan yenileyecek güce sahip değil. Esnek, uzun ömürlü büyümeye imkan verecek ve kuruluşları daha ilerilere eriştirecek yeni ortamlar oluşuyor. Bunlardan tam istifade etmek gerektiğini düşünüyorum.

Dijital kameralar günümüzde ucuzlamıştır. Analog format artık  kaybolma sürecindedir. Kamera, kurgu ve arşiv işleri çok yakın gelecekte yerini dijital’e bırakacaktır.

ABD’deki 1900 civarinda olan TV yayıncısına 2007 itibariyle dijital olarak yayın yapma zorunluluğu getirilmiştir. (FCC)

Analog sinyal ile dijital sinyali karşılaştırdığımızda dijital sinyalin avantajı çoktur. Analog’ta  transfer sırasında parazit mutlaka oluşur. Dijital sinyalin kopyalanması ve çoğaltılması sırasında ise kayıp yoktur denilebilir. Yakın gelecekte dijital evrim stüdyodan vericiye kadar tüm kapasiteleriyle devreye girecek, sonra yüksek tanımlı içerikler gündemi alacak ve böyle yayınlar artacaktır. Dijital teknoloji kısıtlamaları ortadan kaldırmıştır. Buna rağmen dijitalde sıkıştırmasız çalışmak fazla maliyet ve zaman gerektirmektedir.

 

TV yayıncılığında kullanılan Digital formatlarda sıkıştırma kaçınılmazdır. İşin püf noktası, veri oranını düşürürken kaliteyi yüksek tutmaktır.