Yeni DV25 kameralarda bulunan bazı özellikler

TruEye denilen digital sinyal işleme teknolojisi, daha doğru ve insan gözüne daha yakın resmi aslında vermemektedir.

Ancak göz yanılmasından faydalanılmıştır. Seyirci görüntünün aslını bilmediğinden aradaki farkı da anlamayacaktır.

( Ton bozulmasını yok ettiği için denizi laciverte çalan mavi ve normal gökyüzünü de koyu mavi görebilirsiniz…)

DynaLatitude fonksiyonunu da DV25 formatında üretilen kameralarda görebiliyoruz. Bu da video-sinyalinde her bir pikselin kontrastını hizalıyor. Yani üzerinde daha da oynanmış ve daha da sanal bir görüntü elde etmeye yarıyor. (Zeminde net bir parlaklık var ise onu dağıtıyor ve bastıyor, resimde yırtılma tabir ettiğimiz olay olamıyor…)

Harddisk kaydedici takılabiliyor.  Non linear sistemlere direkt bağlanabilir. Kasetten harddiske kayıt ve ya tersini yapabiliyorlar. Belleğinde 10 sn gibi bir süreyi tutabilir ve kayıt komutu ile 10 saniye öncesinden kayda girebilir. Zaman atlamalı kayıt yapabilir. Yani siz tamam bu benim ihtiyacım diyene kadar Her 5 dakikayı kaydedip silebilir.

Kasete kayıt yapıyorsak her ne kadar kayıt dijital ortamda yapılsa da kullanılan medya hala analogdur ve parazite sebep olabilir. Bir kasete ne kadar az görüntü kaydedilirse o kadar kaliteli sonuçlar ortaya çıkar. Hard disk’te böyle bir problem de yoktur.

Kayıt kısmında hiçbir hareretli parça bulunmayan çarpma, titreme, soğuk, toz ve nem gibi tehlikelere dayanıklı Hard Diske kayıt özelliği bulunan ve bu kayıtları hem DV25 formatında hem DV50 formatında yapabilen kameralar da piyasaya çıkmıştır. DV50 formatı belgeseller ve reklam dahil her çeşit program türünün ihtiyacı olan resim kalitesini karşılamaktadır.