Lens seçimi;

Görüntü kalitesi için en önemli faktörlerden biridir. Genel olarak ideal koşullar altında çekimler yapmıyoruz (Ülkemizin ortamından kaynaklanan durumdur, hava koşulları dahil…) ve elimizde Türkiye’de bulunan en iyi lensler var. Bunları ve bu tarz lensleri kullanmaya devam etmeliyiz.

Film harici kamera Lensleri 3 gruba ayrılıyorlar:

1- Paket lensler iyi kalitede resim alabilecek şekillerde tasarlanmışlardır. Optik kaliteleri iyiye yakındır. Uzun kullanılamazlar. Mekanik yönden zayıftırlar. Bunları Panasonic ve Sony marka DV25 kameraların üstünde görebiliz.

2- Profesyonel lensler daha yüksek optik kaliteye ve mekanik dayanıklılığa sahiptirler. Bölgesel yayıncılarda görebiliriz.

3- Elimizde de bulunan Yayın sınıfı lensler hem optik kalite hem de mekanik dayanıklılık açısından en üst sıradadırlar. Bu lensler performansı arttırırlar. Zorlu koşullarda iyi hizmet verirler. Bu lenslerin çözünürlüğü daha çoktur ve çok daha az renk sapmaları vardır. Mekanik hataları minimumdadır. Ulusal yayıncılarının tercihidir. Sonuçta kamera, Lens’in aldığı görüntüyü işler. Angenieux, fujinon, ve canon gibi en iyi objektif üreticileri özel objektiflerini 2/3 CCD’li kameralar için piyasaya sürmektedirler.