Vietnam bir ülke adıdır

Farklı açıdan pek mühim bir konu:

Vietnam bir ülke adıdır. Ancak dünya ülke adı olarak değil savaş adı olarak hatırlamaktadır. Sebebi savaş zamanında Vietnam’a bir avuç profesyonel fotoğrafçının ve kameramanın gitmiş olmasıdır. Bunlar sanatkar insanlardı. Ellerindeki kısıtlı imkanları verimli kullandılar ve enstantaneler yakaladılar. Bir karede bütün ortamı etkileyici nakil edebilmenin çilesini çektiler. Buna kompozisyon bilgisi de eklenince akılda kalan ve hâlâ unutulmayan resimler çıktı. Bu çekimler üstüne filmler çevrildi, kahramanlar doğdu. Bunun bir benzeri körfez savaşı ve Kuveyt’in işgalidir. Sonrasında kuyuların yanması ve ikinci körfez savaşıdır. Hangimizin aklında o günlerden güzel bir resim var? Ve bizi etkileyen bir sahne?

 

Biliyorum ki daha az etkili sahneler yaşanmadı Irak’ta. Daha kalabalık ve teknolojik donanımlı cihazlar ve askerler vardı burada. Ancak buralara usta fotoğrafçılar gitmedi ve ya bir sebeple götürülmediler. Sayıları 400’den fazla dijital kameraman gitti. Aynı mekanlarda kayıt üstüne kayıt yaptılar. Sonuç; adı savaş bile olmadı. Belki ileri gittim ama, savaşı savaş yapan gene usta kameramanlardır ve fotoğrafçılardır.

 

Ve geçtimiz senelerde pek çok ülkede sayıları yüzlü rakamlarda dolaşan fotoğraf makineleri vardı. Çok sergiler açılırdı. Güzel resimler alıcılar bulurdu. Şimdi güzel resim bulmak da  zorlaştı, sergiler çok azaldı. Fotoğraf makinelerinin sayısı Türkiye’de bile yüzbinleri geçti. Kısaca dijital kolaylık girince işin içine, daha kaliteli diye sanat derinliği olmayan resimler çoğaldı. Ve bunlar da alıcı bulmadı.

İnanıyorum ki sanatkar adına layık çekim ekipleri, çalışsalar derinliği olan ahenkli resimleri dijital makinelerle de her ortamda yakalarlar…