“Firewire” nedir?

Firewire veya 1394 aslında kısa mesafede yüksek (saniyede 400Mbit) hızda iletişim sağlayan bir protokol. İlk olarak Apple Computer tarafından ortaya konuldu. DV kasetleri ister bilgisayarda, ister bu işe özel üretilmiş cihazlarda işleniyor olsun, kasetlerden cihazlara aktarımı sırasında kalite kaybı olmaması için hata kabul etmeyen bir hız ve kesinlik gereksinimi vardır. Bu gereksinim ise en iyi performans/fiyat oranına sahip 1394 protokolü ile sağlanabilir.  

1394 aslında bir iletişim protokolü ve bu protokolü kullanan harici disk, CD yazıcı, tarayıcı gibi donanımlar da var. Ancak, gerek DV gerek 1394 zaman olarak aynı dönemde geliştirildiler. Üstelik tüketici pazarına yönelik ilk DV kameralar da bu protokolü kullandılar ve bu iki olgu bir şekilde birbirlerinin ayrılmaz parçaları gibi görülmeye başlandı.

- Bu avantaj ile iki DV kamerayı 1394 giriş-çıkışlarını kullanarak birbirine bağlayabilir ve orijinal kaydın %100 aynısı bir çok kopya çıkarabiliriz.

- Kalite kaybına uğramadan eş zamanlı görüntü işleyebilen donanımlara kayıtlarımızı aktarabiliriz.

- DV kamera veya VTR’mizi bu protokolle bilgisayarımıza bağlayabilir ve eş zamanlı olması gerekmeyen (non-linear editing) görüntü işleme programları ile görüntülerimizi işleyebiliriz.