Örnekleme Metotları

Her şey 1930’larda başladı. Televizyon adı verilen cihaz tüketici pazarına hazırdı artık. 1940’larda yaygınlaşmaya başladı. Ama siyah-beyaz olarak. Tüketiciler renkli görüntü talep ettiler ve üreticiler bu konuda çalışmaya başladılar. 1953’te Federal Communications Commission (FCC), yeni bir yayıncılık standardını açıkladı. Bu standart ile mevcut siyah-beyaz alıcılara uygun, ama renkli yayın yapmak mümkündü. National Television System Commitee (NTSC) ise bir renk standardı ortaya koydu. Bu renk standardı ise örnekleme metodunun ortaya çıkış sebebi oldu.


Bir televizyon görüntüsü, ekrana nokta nokta ve satır satır yazılmalıdır. Bu görüntü bilgisi bir elektron ışını olarak tüpün fosfor tabakasına yollanır ve fosfor ışın süresi boyunca parlar. Bir siyah-beyaz görüntü sinyali aslında iki bileşenden oluşur: Tarama kontrol bilgisi (SYNC) ve siyah-beyaz alanların yoğunluğundan sorumlu parlaklık bilgisi (Luminance kısaca Y). Siyah-beyaz ekranda görüntü bir ışın tabancasından çıkan elektron ışınının görüntü tüpünün ara taramalı (interlaced) olarak dikey ve yatay olarak yollanmasıyla oluşuyor. PAL sistem için konuşursak, ışın soldan sağa ve yukarıdan aşağıya başlamak üzere 312,5 satıra ve daha sonra diğer 312,5 satıra gönderiliyor. Şöyle düşünün, önce 1., 3., 5., v.b. satırlar, daha sonra 2., 4., 6., satırlar taranıyor. Böylece ara taramalı 625 satıra ulaşılmış oluyor. Tarama kontrol bilgisi (sync) yeni yatay ve dikey taramanın başlamasından sorumlu. PAL sisteminde saniyede yaklaşık 15.625Hz yatay satır, dikey olarak 25 kare (aslında saniyede 50 Hz ancak görüntünün oluşması iki yatay tarama gerekiyor) olacak şekilde bu işlem yapılıyor.

 

Gelelim renk içeren görüntüye: Renkli bir tüp sisteminde, siyah-beyaz sistemde var olan tek elektron tabancası yerine üç tabanca var. Her ışın tabancası kendi renkli ışınını göndermekle yükümlü. Bunlar hepimizin duyduğu kırmızı (Red), yeşil (Green) ve mavi (Blue) renkler için çalışıyorlar (RGB). Bu ışın tabancaları ile renk bilgisi (Chrominance) istenilen yoğunlukta kullanılarak (siyah ve beyaz dahil) tüm renkleri elde etmek mümkün.

 

 (Sony’nin Trinitron teknolojisi her üç renk içinde tek bir tabanca kullanır).