KISA KISA 1995

TRT dış yapım programları sadece Betacam formatında kabul edeceği konuşuluyor. Ben bu satırları yazıyorum ama gündemde en önemli konu betacam SP var artık.. 

bu kadar karışıklığın sebebi bir gün tarihde yok olacak SONY firmasının politikası ile alakalıdır. 

Test ettiğimiz Panasonic,  Sony, JVC ve İkagami DV25 formatındaki kameralarda iyi sonucu ve daha doğal renk tonlarını İkegami kamerada gördüm. Video tipi daha üstün 10 Bit işleme teknolojisi kullanılmış ( diğerleri 8 Bit ) ve objektif olarak 2/3 inch kullanılıyor. Diğer kameralara olan üstünlüğü resimde hemen fark ediliyor. Sony ve JVC ve ikegami firmaları bir de bunlara alt yapı ile girmeye çalışan Canon firma olarak gelecek vaat etmiyorlar. Belki Canon firması kamera konusuna girer ise sıçrama yakalar. Sony , jvc ve ikegami ne yaparsa yapsın strateji olarak kaybolmaya mahkum şirketler. 

Nikon hakkında da yazmak istiyorum. Canon ile ters gitmese yani kavga etmese dünyanın en önde elektornik firması olabilirdi... ama kavgacı tavrı her zaman canon'dan geride kalmasına sebep olacaktır. Ama Sony gibi koybolmayacaktır. Sebebi de Sony'nin yaptığını da tersini yaptığı için kazanacaktır. (Lens konusundaki stratejisi nikon'u nikon yapmaktadır) 

Bu arada çalışana biraz zorluk çıkarsa da menü ve kullanım kolaylığı olarak farklı olan panasonic hepsinden üstün bir firma. Ayrıca sempatik bir firmadır. bir ürün çıkardığında şu ana kadar en azından 10 yıllarca benzer tarz üstüne gitmiştir. bu sebeple cizgisini koruyarak devam ederse dünyada başka firma bırakmaz... ama bu firmanın da satış departmanı tek kişi ile gidiyor. 

Dijital kelimesi, kamera batarya kısmında da gündemde.. Dijital Dionic anton bauer yüksek kapasiteli bataryalar piyasaya çıktı. Üstelik daha güçlü ve 770 gr. (Kullandığımız Antonlar 1920 gr.) Sonuç: kapasite, hız ve performans arttı.

Bu nakillerden Dijital kamera sistemlerinde ve formatların hepsinde şıkıştırmanın şart olduğu manası çıkmamalıdır. D-1, D-2, D-3, D-5 gibi görüntü formatları kayıt esnasında sıkıştırma kullanmıyorlar.

DVCPRO P2 Bellek kart teknolojisi (bantsız IT haber toplama sistemi) Almanya da ARD tarafından test edilmeye başlandı.

Sony bir dünya devi firma olarak tanınır. Ancak yıllardır gidişatına baktığımda bu firma benim gözümde Sony=Sory şeklindedir.Bu cümleyi Fransada ders aldığım Bir hocamdan duymuştum.

Haklılığı her geçen gün ortaya çıkıyor. Yarınlarda da bunu zaten göreceğimiz kuvvetle muhtemeldir. Sony 2000 li yıllar ve sonrasında geçmişin nostalji bir elektronik firması olarak hatırlanacaktır. hatta bizler o günleri görür isek sadece Walkman olarak hatırlacak ve adı unutulacaktır.  Teknoloji müzelerinde sergilenirken bunu göreceğiz. Bu arada BTS firmasını öne çıkaran hocalarım da haksızlar. o firmalarda taraf tuttukları için kaybedecekler kervanındalar...

BBC, spor belgesel, film ve haber gibi çok çeşitli alanlarda Sony XDCAM profesyonel disk sisteminin saha denemelerini gerçekleştiriyor. Kurguya aktarımı çok hızlı olan ve veri kaybetme riski olmayan bu kameranın performansını önümüzdeki senelerde göreceğiz.

6 Temmuz’da yapılan olimpiyat meşalesi çekimi için, 4 Temmuz’da yapılan İstanbul Off-shore tekne yarışları için ve Nato zirvesi için Tele-objektiflerimizi kullandık… Bu en iyi resimleri almamızı sağladı. Çünkü mekana uzak çekim yapmak durumundaydık. Bu da 2/3 inch format kamera kullandığımız için mümkün oldu.